Zaujímavé miesta

Zaujímavé miesta

Palma de Mallorca

V roku 123 pred naším letopočtom tu rímsky konzul Quintus Ceciulius Metellus Balearicus založil vojenskú pevnosť, čím položil základy mesta Palma de Mallorca. Pôvodný rímsky názov mesta bol Palma. V meste nájdeme stopy po všetkých dobyvateľoch ostrova.

Na základoch rímskeho mesta stojí maurský hrad, arabské kúpele, kresťanská katedrála a mnohé kostoly. Toto všetko obohnané obrovskými mestskými hradbami, ktoré sú nielen súčasťou prekrásnej panorámy mesta, ale aj miestom odpočinku na morskom pobreží s cimburím hradu a gigantickými vežami katedrály nad hlavou.

Staré mesto je spleťou malebných úzkych uličiek, priamo v meste je dlhá morská promenáda s plážou lemovanou palmami. V meste je prístav, pripomínajúci nekonečný les stožiarov kotviacich lodí. Z mesta sú nádherné výhľady na more a na protiľahlé pohorie Tramuntana, ktoré môže byť v zime pokryté napadaným snehom.

Mestu dominuje gotická katedrála s hradom Almudaina a jedinečný kruhový hrad Bellver na druhej strane zátoky.

Uličky starého mesta, rovnako ako aj niekoľko kilometrov dlhá morská promenáda, ožívajú v noci čulým nočným životom. Nájdete tu množstvo reštaurácií, diskoték, barov a aj vynikajúce divadlá

Morská katedrála

La Catedral del Mar, to je prívlastok tejto jedinečnej stavby týčiacej sa na morskom pobreží, na jej fasáde môžete obdivovať najväčšie gotické rozetové okno na svete. Pri správnom svetle obrovitánske vitráže predvedú návštevníkom katedrály nadpozemské farebné divadlo, ktoré je znásobené intenzitou stredomorského slnka.

Katedrála v Palme de Mallorca patrí k najväčším gotickým katedrálam na svete, takže si nezabudnite širokouhlý objektív, ktorým by ste zachytili jej obrovitánske rozmery a prekrásne detaily fasády a interiéru.

A ak ste fanúšikmi moderného umenia, tak tu nájdete aj stopy velikánov secesnej architektúry, predovšetkým staviteľa barcelonského chrámu Sagrada Familia, Antonia Gaudího. Gaudí sa podieľal na čiastočnej prestavbe interiéru a je autorom obrovského baldachýnu nad hlavným oltárom.

Palác Almudaina

Hneď vedľa katedrály sa medzi listami paliem týči elegantná, rozprávkovo krásna silueta kráľovského paláca Almudaina. Nebyť katedrály, pripadali by ste si tu ako v rozprávke z Tisíc a jednej noci.

Palác je možné navštíviť, je dodnes oficiálnym kráľovským sídlom využívaným na slávnostné recepcie.

Hrad Bellver

V celej Európe sú iba tri gotické hrady s kruhovým pôdorysom. Bellver navyše znamená krásny výhľad.

Návštevu tohto hradu určite nebudete ľutovať. Prekrásna gotická architektúra s neopakovateľnými výhľadmi na mesto Palma a ostrov Malorka. Nezabudnuteľný zážitok.

Hradby

Hradby mesta Palma nie sú len kamenným obranným múrom. Sú miestom prechádzok, oddychu, stretávania sa s priateľmi, miestom, kde sa konajú vystúpenia, rozličné akcie, miestom, kam môžete zájsť s deťmi či so psíkom, miestom pre zamilovaných, ale aj tým najlepším miestom na čítanie či meditáciu. A to aj v zime. Pri hradbách sa budete cítiť dokonale maličkí a nebudete sa vedieť nasýtiť ich krásou.

Serra de Tramuntana

Najvýznamnejšie pohorie na Malorke. Nachádza sa v ňom množstvo horských údolí a krasových jaskýň. Zo západnej strany sa kamenisté svahy hôr zvažujú priamo do azúrového mora a vytvárajú prekrásne zátoky. Sú tu vynikajúce podmienky na turistiku a horolezectvo. Na svoje si prídu aj cyklisti.

Oblasť pohoria Tramuntana je zahrnutá do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sóller

Malebná dedinka v horskom Údolí pomarančovníkov spojená s Palmou de Mallorca historickým vlakom. V dedinke Sóller môžete prestúpiť na historickú električku, ktorá vás dovezie do prístavu Sóller. Dokonalý výlet pre rodiny s deťmi vo vŕzgajúcich drevených vagónoch.

Sóller je nielen prekrásnou dedinou s množstvom historických budov, múzeí a s botanickou záhradou, ale v jeho okolí sú ideálne podmienky na turistiku a horolezectvo.

Valldemossa

Ďalšia prekrásna horská dedinka, ktorá vznikla v stredoveku okolo Kartúzy, kláštora zo 14. storočia. Malebné úzke uličky, staré kláštory, paláce a dych vyrážajúce výhľady, vynikajúce reštaurácie s miestnou gastronómiou, to je Valldemossa. Valdemossa je svedkom lásky skladateľa Chopina a francúzskej spisovateľky George Sand.

Fincas

Finca je vlastne vidiecka usadlosť, statok. Na Malorke nájdeme rozličné usadlosti, nielen poľnohospodárske, ale aj starobylé vidiecke sídla s prekrásnymi záhradami z maurských čias. Mnohé z týchto usadlostí sú v súčasnosti múzeami a rozhodne sa oplatí ich navštíviť.

K najkrajším patria záhrady a múzeum Alfàbia, Raixa, Sa Bassa Blanca a mnohé iné. Ponúkame možnosť sprostredkovania pobytu na vybraných usadlostiach na ostrove.

Morská katedrála

Almudaina

Hrad Bellver

Hradby

Vnútrozemie, Serra de Tramuntana

Valldemossa